Energetické štítky na pneumatikách: co vám napoví?

02.04.2021

Kupujete nové pneu a přemýšlíte, jak vybrat ty nejlepší? Srovnáváte značky, ceny a dokonce i energetické štítky? K čemu vlastně energetický štítek slouží a co vám napoví o vlastnostech pneumatiky?

Energetické štítky jsou dalším parametrem, který vás při výběru pneumatik může ovlivnit. Zákon neříká, jakou energetickou třídu máte zvolit. Vaše rozhodnutí ale ovlivní váš jízdní komfort i bezpečnost na silnicích. Na jaké parametry se tato prověrka zaměřuje? Energetické štítky řeší především 3 hodnoty - přilnavost na mokrém povrchu, hlučnost a valivý odpor.

Valivý odpor

Valivý odpor úzce souvisí se spotřebou paliva. Čím je nižší, tím menší je spotřeba paliva. Valivý odpor je vyjádřen v kategoriích A až G. Rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi je zhruba 0,1-0,15 l/100 km, což se na celkové spotřebě příliš neprojeví. I zde platí, že spotřebu paliva ovlivňuje především typ vozidla a styl jízdy.

Přilnavost na mokrém povrchu

Tento parametr se zaměřuje na délku brzdné dráhy v závislosti na přilnavosti pneu na mokré vozovce. U osobního auta může být rozdíl mezi každou kategorií v 80kilometrové rychlosti zhruba 3-6 metrů. Mezi kategorií A-F tak může být za určitých podmínek rozdíl brzdné dráhy až 18 m.

Vnější hlučnost

Hluk vydávaný pneumatikou se vyjadřuje v decibelech. Čím více polí je zatmaveno, tím je pneumatika hlučnější. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší kategorií však lidským uchem téměř nezaznamenáte. Celkovou hlučnost ovlivňuje spíše typ vozidla a styl jízdy.

Vyloučeno ze štítkování

Povinnost označit pneu energetickým štítkem mají výrobci od 1. listopadu 2012.

Výjimkou jsou protektory, rezervní, závodní aj. speciální pneu, na které se tento zákon nevztahuje.